Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Суд присяжних в Україні — інститут здійснення народовладдя в Україні закріплений Конституцією України та Кримінальним процесуальним кодексом України і Законом України «Про судоустрій і статус суддів».
Присяжним є громадянин України, якого у випадках, визначених процесуальним законом, залучають до здійснення правосуддя, забезпечуючи згідно з Конституцією України безпосередню участь народу у здійсненні правосуддя.
Суд присяжних утворюється при місцевому загальному суді першої інстанції.
Присяжним може бути громадянин України, який досяг тридцятирічного віку і постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду.
Для затвердження списку присяжних потрібно звернутися з поданням до відповідної місцевої ради, що формує і затверджує список громадян, які постійно проживають на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду, відповідають вимогам Закону і дали згоду бути присяжними.
Список присяжних затверджується на два роки і переглядається в разі необхідності.
Кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі, здійснюється колегіально судом у складі трьох професійних суддів, а за клопотанням обвинуваченого — судом присяжних у складі двох професійних суддів та трьох присяжних. Кримінальне провадження стосовно кількох обвинувачених розглядається судом присяжних стосовно всіх обвинувачених, якщо хоча б один з них заявив клопотання про такий розгляд.
Визначає присяжних для участі у справі автоматизована система документообігу суду.
Усі питання, пов'язані з судовим розглядом, крім окремо визначеного питання, судді і присяжні вирішують спільно.
Присяжному може бути заявлено відвід.
Присяжний зобов'язаний:
· своєчасно, справедливо та безсторонньо розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства;
· дотримуватися правил суддівської етики;
· виявляти повагу до учасників процесу;
· не розголошувати відомості, які становлять таємницю, що охороняється законом, у тому числі таємницю нарадчої кімнати і закритого судового засідання;
· виконувати вимоги та дотримуватися обмежень, установлених законодавством у сфері запобігання корупції.
Присяжний у кримінальному судочинстві зобов'язаний:
1. правдиво відповісти на запитання головуючого і учасників судового провадження щодо можливих перешкод, передбачених цим Кодексом або законом, для його участі в судовому розгляді, його стосунків з особами, які беруть участь у кримінальному провадженні, що підлягає розгляду, та поінформованості про його обставини, а також на вимогу головуючого подати необхідну інформацію про себе;
2. додержуватися порядку в судовому засіданні і виконувати розпорядження головуючого;
3. не відлучатися із залу судового засідання під час судового розгляду;
4. не спілкуватися без дозволу головуючого з особами, що не входять до складу суду, стосовно суті кримінального провадження та процесуальних дій, що здійснюються (здійснювалися) під час нього;
5. не збирати відомості, що стосуються кримінального провадження, поза судовим засіданням;
6. не розголошувати відомості, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій, що здійснюються (здійснювалися) під час нього, і стали відомі присяжному у зв'язку з виконанням його обов'язків.
В Сколівському районному суді затверджено список присяжних в кількості - 15 чоловік.
Інформує прес-секретар суду