flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Державна служба –це…

25 листопада 2015, 17:09

Державна служба –це…

Законом України "Про державну службу" закріплено право на державну службу громадян України незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної приналежності, статі, політичних поглядів, релігійних переконань, місця проживання, які одержали відповідну освіту і професійну підготовку та пройшли у встановленому порядку конкурсний відбір, або за іншою процедурою, передбаченою Кабінетом Міністрів України.

Законом визначено, що державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Посада - це визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу та його апарату, на яку покладено встановлене нормативними актами коло службових повноважень. Посадовими особами відповідно до цього Закону вважаються керівники та заступники керівників державних органів та їх апарату, інші державні службовці, на яких законами або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій.

Державний службовець повинен: сумлінно виконувати свої службові обов'язки; шанобливо ставитися до громадян, керівників і співробітників, дотримуватися високої культури спілкування; не допускати дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам державної служби чи негативно вплинути на репутацію державного службовця.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про державну службу" не можуть бути обраними, або призначеними на посаду в державному органі та його апараті особи, які мають судимість.

Статтею 16 цього Закону визначено, що державний службовець не може брати участь у страйках.

Громадяни України, які вперше зараховуються на державну службу, приймають Присягу такого змісту: "Повністю усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити народові України, суворо дотримувати Конституції та законів України, сприяти втіленню їх у життя, зміцнювати їх авторитет, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, з гідністю нести високе звання державного службовця, сумлінно виконувати свої обов'язки".

                При прийнятті   на   державну   службу  може  встановлюватися  випробування терміном до шести місяців.

 

            Тривалість робочого часу  державних  службовців  визначається
відповідно  до  законодавства  про  працю  України  з  урахуванням
особливостей, передбачених цим Законом.Для  виконання  невідкладної і непередбаченої роботи
державні службовці зобов'язані за розпорядженням керівника органу, в якому
вони  працюють,  з'являтися  на  службу  у  вихідні,  святкові  та
неробочі дні,  робота за які компенсується відповідно  до  чинного
трудового законодавства

            Перебування на державній службі обмежується граничним віком: 60 років для чоловіків і 55 років для жінок.   У   виняткових  випадках  після  досягнення  граничного  віку перебування  на  державній  службі  державні службовці можуть бути залишені   на  державній  службі  лише  на  посадах  радників  або
консультантів   за   рішенням  керівника  відповідного  державного
органу.

               Є 7 категорій посад державних службовців та 13 рангів державних службовців.

                Щодо підстав  припинення державної служби, крім загальних  підстав, передбачених  Кодексом  законів про працю України, державна служба припиняється у разі:      1) порушення умов реалізації права на державну службу;    2) недотримання  пов'язаних  із проходженням державної служби вимог, передбачених статтями 16 і 16-1 Закону України « Про державну службу»     3) досягнення    державним    службовцем    граничного   віку проходження державної служби;     4) відставки державних службовців, які займають посади першої або другої категорії;    5) виявлення   або   виникнення  обставин,  що  перешкоджають перебуванню державного службовця на державній  службі;    6) відмови державного службовця від прийняття  або  порушення Присяги, передбаченої статтею 17 цього Закону; 

            Заробітна плата державних службовців складається з  посадових окладів,  премій,  доплати за ранги,  надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям надається щорічна  відпустка  тривалістю 30  календарних  днів,  якщо  законодавством  не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

            Державним службовцям,  які  мають  стаж  роботи  в  державних органах  понад 10 років,  надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю  до  15  календарних  днів. 

            Особи, винні у порушенні законодавства про  державну  службу, несуть цивільну,  адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із чинним законодавством.  

            Закон України « Про державну службу»  введено в дію з дня опублікування - 28 грудня 1993 року, а частини четверту і п'яту статті 33, частину першу статті 34, статтю 35 та частини другу - п'яту статті 37 - з 1 січня 1994 року, частину першу статті 37 - з моменту прийнятт законодавчих акт України про соціальне страхуванн  (згідно з Постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року N 3724-XII).

            Одночасно звертаю увагу, що 17 листопада 2011 року ухвалена нова редакція Закону України «Про державну службу» , але так і не  введенна в дію.

            Закон від 17 листопада 2011 року мав набути чинності спочатку з 1 січня 2013 року, потім – з 2014 року, врешті-решт депутати вчетверте (!) відтермінували дату набрання ним законної сили – до 1 січня 2016 року .

 

 

                                                                       Інформує прес-секретар суду.