flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Закон набув чинності…

25 лютого 2016, 11:25

 З 24 лютого 2016 року в будь-якому суді на території, підконтрольній українській владі, жителі тимчасово окупованих територій Донбасу та Криму протягом 24 годин зможуть підтвердити факт народження або смерті на тимчасово окупованій території України.

Це передбачено відповідними змінами до Цивільного процесуального кодексу України, внесеними Законом №  990-VIII «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України», який сьогодні набув чинності.

Варто зазначити, що до цього часу судова процедура зі встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України була надто складною та могла тривати від двох до трьох місяців.

До цього часу судова процедура зі встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України була надто складною та могла тривати від двох до трьох місяців.

Відповідно до нововведень, відтепер заяву про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території можуть подати батьки, родичі, інші законні представники дитини до будь-якого суду за межами тимчасово окупованої території України незалежно від місця проживання заявника.

Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території може бути подана будь-якою особою до суду за межами такої території України.

При цьому суди зобов’язані розглянути справу про встановлення факту народження чи смерті особи на тимчасово окупованій території України впродовж 24 годин.

У рішенні про встановлення факту народження особи на окупованій території, зокрема, мають зазначатися дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Копія  такого судового рішення невідкладно видаватиметься заявнику або, за його відсутності, суд надсилатиме її до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті.

Рішення суду мають виконувати негайно.

Раніше Міністр юстиції Павло Петренко пояснював, що "ті наші українські громадяни, які хочуть отримати легітимні документи про народження і смерть, зможуть звернутися до будь-якого судового органу на території України і невідкладно отримати рішення суду, який буде констатувати юридично доконаний факт".

Нагадаємо, що у Законі є суперечливе формування щодо подання заяви про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території до будь-якого суду, яке може створити труднощі у його реалізації. На цьому неодноразово наголошували у Головному науково-експертному та юридичному управліннях парламенту. Зокрема, проблема полягає у неузгодженості нових положень з чинними законодавчими актами, оскільки зміни до ЦПК України не узгоджуються зі статтею 12 Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», якою передбачено, що цивільні справи, підсудні місцевим загальним судам, розташованим на території Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, розглядаються місцевими загальними судами міста Києва, що визначаються апеляційним судом міста Києва, а також викладені без урахування положень статті 1 Закону «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв’язку з проведенням антитерористичної операції», якою передбачено особливості визначення територіальної підсудності, зокрема, цивільних справ в районі проведення антитерористичної операції.

 

 

Щодо Закону України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України» набув чинності 24 лютого 2016 року.

 

Верховна Рада України постановляє:

I. Внести до Цивільного процесуального кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., №№ 40-42, ст. 492) такі зміни:

 

 Доповнити статтею 257-1 такого змісту:

"Стаття 257-1. Особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України

1. Заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

2. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

3. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

4. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

5. Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи".

2. Частину першу статті 367 доповнити пунктом 8 такого змісту:

"8) встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України".

 

                   Інформує прес – секретар суду